Siedziba: Częstochowa, ul. Pułaskiego 100/120 (budynek dworca Częstochowa Stradom)
Towarzystwo Przyjaciół Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej jest apolityczną organizacją społeczną o charakterze stowarzyszenia, zrzeszającą na zasadzie dobrowolności uczestnictwa osoby będące miłośnikami kolei i pragnące czynnie uczestniczyć w działalności statutowej Towarzystwa, niezależnie od narodowości, wyznania i poglądów politycznych.
Towarzystwo nie prowadzi działalności gospodarczej, nie posiada stałych źródeł dochodu, nie jest stale dotowane przez jakąkolwiek instytucję lub firmę.
Działalność statutowa Towarzystwa wykonywana jest bezpłatnie przez członków Towarzystwa. Środki finansowe na działalność, pochodzą od członków Towarzystwa, oraz od sponsorów.
Celem działania Towarzystwa Przyjaciół Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej jest opieka nad zabytkową koleją Warszawsko – Wiedeńską powstałą w 1846 roku, łączącą Warszawę z Częstochową.
Ponadto Towarzystwo popularyzuje i dokumentuje historię oraz teraźniejszość kolei.
Towarzystwo aktywnie przeciwdziała próbom naruszenia stanu zabytkowej infrastruktury obiektów zgodnie z ustawą o zabytkach, oraz dba o jego utrzymanie w stanie przydatności, przede wszystkim dla celów turystyczno – krajoznawczych jako zabytku czynnego.
Powyższe cele Towarzystwo realizuje poprzez pracę społeczną jego członków na rzecz kolei, działalność popularyzacyjno – wydawniczą oraz modelarsko – kolekcjonerską, a także poprzez organizowanie i obsługę imprez turystycznych, głównie w postaci przejazdów pociągami specjalnymi.
Towarzystwo służy wszystkim zwiedzającym szczegółowymi informacjami na temat obiektów i posiadanych dokumentów.
Towarzystwo współpracuje z innymi organizacjami o podobnym profilu działalności, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi, w szczególności Polskim Stowarzyszeniem Miłośników Kolei. Dotyczy to także instytucji i zakładów pracy, zwłaszcza Polskich Kolei Państwowych oraz Państwowej Służby Ochrony Zabytków.
Członkowie przekazali na rzecz Towarzystwa prywatne zbiory dokumentów, fotografii, pamiątek i innych przedmiotów muzealnych związanych z koleją w celu zorganizowania stałej ekspozycji muzealnej, którą umieszczono w Muzeum Kolei w Częstochowie.